Ústav světových dějin by rád informoval své studenty a studentky, že pro informování o zrušené výuce či konzultací bude využívat výhradně záložku Změny ve výuce. Děkujeme za pochopení.
Hlavním cílem projektu je vytvoření transnacionální učebnice novověkých, moderních a soudobých dějin Evropy (1500-2000) v angličtině, pro studenty a studentky vysokoškolského studia.
Více informacíSkupina pro výzkum studené války byla založena jako součást Institutu pro studium strategických regionů UK – centra pro excelentní transdisciplinární výzkum otázek souvisejících s globálním propojení světa.
Více informacíÚstav světových dějin by rád informoval své studenty a studentky, že pro informování o zrušené výuce či konzultací bude využívat výhradně záložku Změny ve výuce. Děkujeme za pochopení.
Rada programu Cooperacio Univerzity Karlovy ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd České republiky organizuje mezinárodní workshop na téma Udržitelná a soběstačná společnost? Otázky a trendy historického výzkumu, který proběhne 17. května 2023 v prostorách Hlavní budovy Filozofické fakulty UK v Praze. Mezinárodní workshop „Udržitelná a soběstačná společnost? Otázky a trendy historického výzkumu“ se zaměřuje […]
Učebnice vznikala v rámci tříletého projektu Erasmus+ Strategic Partnership Teaching European History in the 21st Century (TEH21) a na její tvorbě se podílela bezmála stovka historiků a historiček z osmi evropských univerzit. Za Univerzitu Karlovu se na vzniku učebnice autorsky podílelo deset odborníků z FF UK (z ÚSD, ÚČD, ÚHSD a SIAS), přičemž Jaroslav Ira (ÚSD) byl zároveň jedním […]
Ústav světových dějin FF UK vás zve na přednášku profesora Brendana Simmse z University of Cambridge „Britain and Europe. The clash of two ordering systems then and now“ Přednáška proběhne v pondělí 27. března 2023 od 11. hodin v místnosti 301 v hlavní budově FF UK. This lecture will show how for hundreds of […]
Kdo vypráví příběh studené války, kde a komu? Americká historička Penny M. Von Eschen představí 9. března na FF UK v místnosti 111 od 17:30 svou novou knihu Paradoxes of Nostalgia: Cold War Triumphalism and Global Disorder Since 1989 (Duke University Press, 2022). V ní se věnuje tomu, co říkali a říkají politici, novináři nebo populární kultura o studené válce a jejím konci. […]
Historické ústavy FF UK (ÚSD, ÚČD a ÚHSD) společně otevírají VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA STIPENDIJNÍ POBYTY v rámci programu ERASMUS+ pro akademický rok 2023/24.Výběrové řízení proběhne v pátek 10. března 2023 v 11:00 v místnosti P302b. „Tištěnou přihlášku“ je možné odevzdat do středy 8. března 2023 e-mailem (ondrej.daniel@ff.cuni.cz). TIŠTĚNÁ PŘIHLÁŠKA ZASÍLANÁ VÝBĚROVÉ KOMISI E-MAILEM OBSAHUJE: […]
Rada programu Cooperacio Univerzity Karlovy ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd České republiky si dovoluje pozvat mladé badatele a badatelky k podání přihlášek na vypsaný call for papers na téma Udržitelná a soběstačná společnost? Otázky a trendy historického výzkumu. Více informací naleznete v přiložené anotaci k workshopu.
Byly zveřejněny pozvánky k bakalářským a státním závěrečným zkouškám pro lednový termín 2023: Historie – evropská studia: pozvanka BZK – HES Historie – obecné dějiny: Civilizace a kultura středověké Evropy: pozvanka SZZK – HOD dějiny středověku Historie – obecné dějiny: Nejnovější dějiny se zaměřením na dějiny mezinárodních vztahů: pozvanka SZZK – HOD nejnovější dějiny […]
Dovolujeme si Vás pozvat na křest knihy Lvice na švédském trůně autorů Šárky Stellner a Františka Stellnera. Proběhne 1. února 2023 v 17:00 ve foyer ve 2. patře v Goethe-Institutu Praha, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1. Kmotrou bude spisovatelka a literární historička Radka Denemarková. Pozvánku naleznete ZDE.
Dne 14. prosince 2022 zesnul ve věku 82 let profesor moderních světových dějin Jan Wanner. Ústav světových dějin vyjadřuje upřímnou soustrast pozůstalým. S vděčností a úctou si připomínáme našeho bývalého kolegu a spolupracovníka, který se během své dlouhé vědecké a pedagogické kariéry na Univerzitě Karlově a v Historickém ústavu AVČR zaměřoval na dějiny mezinárodních vztahů 20. století, diplomacii druhé […]
Ve čtvrtek 16. března odpadá výuka dr. Buňatové ze zdravotních důvodů.
Ve dnech 15. a 22.3. se ruší výuka předmětu Dějiny mezinárodních vztahů ve druhé polovině 20. století a konzultace z důvodu zahraniční služební cesty. Ostatní výuka bude probíhat dle rozvrhu
V týdnu od 13. března se ruší veškerá výuka a konzultační hodiny dr. Ondřeje Vojtěchovského.
V pátek 10. března odpadá výuka a konzultační hodiny dr. Jaroslava Valkouna
V úterý 21. února 2023 se ze zdravotních důvodů ruší výuka doktora Ondřeje Vojtěchovského.
Dne 16. února se z důvodu nemoci ruší výuka doktorky Buňatové.
Ve středu 15. února 2023 se ze zdravotních důvodů ruší výuka dr. Moskoviče.
V týdnu od 13. února 2023 se ruší veškerá výuka a konzultační hodiny pana profesora Jana Županiče.
Z důvodu nemoci se dne 20. prosince 2022 ruší veškerá výuka pana docenta Dršky.
Z důvodu nemoci se 1. prosince 2022 ruší výuka doktorky Buňatové.
V Den učitelů 28. 3. se budou na půdě FF UK konat protestní akce, které mají upozornit na systémové podfinancování humanitních a společenských věd. Půjde o veřejnosti otevřené přednáškové a debatní pásmo o úloze humanitních věd v 21. století a jejich přínosu pro řešení aktuálních společenských výzev.
Akademické obce většiny filozofických a humanitně zaměřených fakult budou na Den učitelů v úterý 28. března protestovat proti dlouhodobému podfinancování humanitních oborů. Jeden z doprovodných programů v Praze se bude konat na hlavní budově FF UK formou přednášek, debat a happeningů zaměřených na nezbytnost humanitních věd pro společnost.
Tato epizoda Balastu si své jméno vypůjčila ze seriálu kapitána florbalistů FF UK Karla Srnského, který pohovoří o možnostech sportovní reprezentace na fakultě. Vedoucí Katedry tělesné výchovy FF UK Věra Hrazdírová pak odpoví, jak trefné jsou stereotypy ohledně sportujících filozofů a kolik profesionálních sportovců na FF UK studuje.
Nové číslo časopisu <i>Estetika: The European Journal of Aesthetics</i>, na němž se podílí Katedra estetiky FF UK, vyšlo 15. března 2023. Obsahuje pět vědeckých studií, knižní recenze a kratší souhrnné studie o dění v jedné z oblastí estetického bádání.
Vedení Univerzity Karlovy (UK) a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) obdrželo v minulém týdnu několik otevřených dopisů, jež reagují na situaci na Katedře sociální práce (KSOCP). Tyto dopisy v různých formách konstatují, že současné vedení FF UK přivedlo KSCOP do kritického stavu, a to buď svou nečinností, nebo dokonce snahou katedru z blíže nespecifikovaných důvodů zlikvidovat. Z našeho pohledu je […]
Debata <i>“I am singing”: Prague Debate on the Legacy of Henry Miller</i> se bude konat 31. března 2023 od 18:00 na hlavní budově FF UK v místnosti 326. Program organizuje a moderuje vyučující zahraničního studijního programu ECES na FF UK dr. Ondřej Skovajsa.
Filozofická fakulta UK podala v říjnu 2022 v rámci této soutěže 49 nových projektových žádostí, z toho 15 bylo úspěšně přijato k financování.
Reprezentační ples Univerzity Karlovy se uskuteční v pátek 21. dubna 2023 od 19:30 v prostorách Paláce Žofín. Vstupenky si můžete zakoupit prostřednictvím portálu Ticketmaster.
Začalo to jedním odvážným studentským nápadem, vyvrcholilo to získáním Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize. Když si před jedenácti lety studenti Filozofické fakulty UK Adéla Mrázová, Terezie Křížkovská a Jakub Jiřiště vysnili svoje muzeum filmu, asi ani oni sami nečekali, že se za pár let stane jejich NaFilM jedním z nejpopulárnějších muzeí v Praze.